Ekologiczne budownictwo - ECOSQUAD - budownictwo ekologiczne, ekologia, szkolenia

BUDOWNICTWO ZRÓWNOWAŻONE
Certyfikaty nie mają przed nami tajemnic.
LEEDBREEAMDGNBHQEWELLEKOLOGICZNE MATERIAŁY
Przejdź do treści

Ekologiczne budownictwo

BAZA WIEDZY


Ekologiczne budownictwo


 To stosunkowo nowy kierunek  w budownictwie, coraz bardziej rozwijający się na polskim runku budowlanym. Związane to jest miedzy innymi  z coraz większą świadomością  ludzi o ich oddziaływaniu na środowisko. Coraz więcej ludzi zauważa  potrzebę dbałości o środowisko naturalne w którym żyjemy .



Każdy z nas marzy lub chciałby mieszkać  w środowisku naturalnym lub blisko natury , ale przez nie do końca przemyślane posunięcia i zaniedbywanie oddziaływania na środowisko,  przesunęliśmy  znacznie granicę pomiędzy naturą a człowiekiem.
Mieszkając na wsi bliżej środowiska naturalnego , gdzie rano nie budzi człowieka stukot wyruszających tramwajów z zajezdni , oraz ogromne ilości samochodów ludzi wyruszających  do pracy ,  możemy poczuć choć trochę natury - tam budzi się człowiek naprawdę od budzika lub od porannych dźwięków natury.
Ekologiczne budownictwo to spojrzenie na budynki  oraz zagospodarowanie danego obszaru w sposób jak najmniej ingerujący w środowisko naturalne ,a co najważniejsze polepszający warunki naszego życia czyli tego co dla nas najcenniejsze.
Czy myśląc o domu jako bezpiecznym miejscu zadajemy sobie pytanie: czy jest on dla nas przyjazny (dla naszego zdrowia)? A wszyscy wiemy że nasze zdrowie jest bezcenne.
Planując budowę lub też kupno domu ,w którym spędzać będziemy jak najwięcej czasu wraz z naszymi najbliższymi  czy nie warto się zastanowić jaki wpływ będzie miał dom na nas, naszych bliskich oraz środowisko naturalne?


Na początek  wybieramy projekt  - na co warto zwrócić uwagę.



Nie wszystkie analizy można przeprowadzić na etapie powstawania projektu katalogowego, który nie jest przecież przypisany do żadnej z konkretnych działek budowlanych. Często do projektanta, który adaptuje projekt gotowy, należy więc praca nad planem miejscowym czy np. badanie konkretnej lokalizacji pod względem zacienienia z budynkami sąsiadującymi. Jego zadaniem jest dopilnowanie, aby założenia projektu gotowego i jego atuty świadczące o energooszczędności zostały prawidłowo wykorzystane. Dotyczy to przede wszystkim usytuowania budynku względem stron świata oraz wykorzystania naturalnych warunków działki do pozyskania energii dla domu ze źródeł odnawialnych. Wielość wzorów i stylów architektury w licznych propozycjach domów gotowych pozwala na bardzo indywidualne podejście do konkretnych koncepcji budynków. Dzięki temu dom może być przemyślany pod względem funkcji, bryły, technologii oraz  ekologicznych materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych możliwych do wykorzystania w nim systemów, takich jak: system ogrzewania zintegrowany z instalacją paneli solarnych, ogniwa fotowoltaiczne współpracujące z systemem sztucznego oświetlenia, itp.
Nie ma uniwersalnych rozwiązań, zwłaszcza jeśli chodzi o projekty uwzględniające założenia dotyczące energooszczędności w budynkach. Tworząc koncepcję danego budynku, który ma się pojawić w katalogu domów gotowych, architekt stara się mieć na uwadze  dokładnie określone potrzeby danej rodziny.
Jest to trochę zachodu ale warto poświęcić na to czas , ciesząc się potem w pełni funkcjonalnym zdrowym domem .
W następnych artykułach będziemy przechodzić poszczególne etapy budowy.

Autor: Grzegorz Jackowski
Opracowanie: EcoSquad  
( na podstawie Dorota Palmączyńska, Pracownia Projektowa Archipelag)
Zdjęcia: internet



KONTAKT
mobile:  +48 517-160-640
POMOC ?
Jeśli nie znalazłeś na stronie interesujących
Cię informacji,
skontaktuj się z nami w wiadomości e-mail
lub telefonicznie, a z pewnością pomożemy.
Wróć do spisu treści