Nowe trendy: powrót do natury - ECOSQUAD Zrównowazone budownctwo LEED BREEAM WELL DGNB

Certyfikaty nie mają przed nami tajemnic!
Przejdź do treści
BAZA WIEDZY

29-06-2016

Nowe trendy: powrót do natury

Pierwszą część informacji o naturalnych materiałach znajdziecie w artykule Dom? Naturalnie!

Natomiast w tej części zajmiemy się wykończeniem wnętrz w ekologicznym stylu !
Wykończenie tynkami glinianymi
Tynki gliniane to materiał stosowany od wieków, jednak technologia ich wykonania zmieniała się w tym czasie.

Z pewnością do głównych zalet tego typu wykończeń możemy zaliczyć to, że glina jako naturalny materiał świetnie oddycha. Pochłania przy tym zapachy oraz dym tytoniowy, a stworzony w pomieszczeniu specyficzny mikroklimat sprzyja funkcjonowaniu we wnętrzach wykończonych tynkami glinianymi” – mówi Filip Polit, specjalista z firmy House in Clay, od lat zajmujący się wykonaniem tynków glinianych zarówno w Polsce jak i całej Europie.


Dodatkowo tynki gliniane świetnie akumulują ciepło, dzięki czemu ogrzewania tak wykończonych pomieszczeń jest znacznie tańsze niż tradycyjnych. Tynki gliniane mogą być kładzione na praktycznie każdym rodzaju powierzchni, a różnorodność ziarnistości pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych faktur na powierzchniach, co stanowi dodatkowo element dekoracyjny.Dodatkowym atutem wykończenia za pomocą tynków glinianych jest ich antystatyczność oraz odporność na grzyby i pleśnie. Możemy więc w tym wypadku zapomnieć o szkodliwych emisjach takich jak LZO czy formaldehyd, a same właściwości tego typu tynków pozwalają na ich zastosowanie również we wnętrzach starających się o certyfikat LEED czy BREEAM.

W zależności od podłoża i przeznaczenia 1 do 1,5 cm warstwa tynku glinianego wraz z materiałami kosztuje w granicach od 60 do 100 zł za metr kwadratowy. Standardowo warstwy to czepna i właściwa – tynk gruboziarnisty, może być z dodatkiem włókien pochodzenia roślinnego oraz warstwa wykończeniowa z drobnoziarnistego tynku wykończeniowego.” – informuje House in Clay.  Unikatowe właściwości gliny to:

   Regulacja wilgotności(utrzymuje stałą wilgotność w pomieszczeniach na poziomie 50-55%, najlepszą dla człowieka, zaparowane lustra w łazienkach czy szyby w oknach odchodzą do historii),

 • Tworzy zdrowy mikroklimat,

 • Jest hipoalergiczna,

 • Posiada unikatowe właściwości akustyczne,

 • Stanowi bufor termiczny(chłodniej w lato, cieplej w zimie)

 • Jest materiałem oddychającym i paroprzepuszczalnym,

 • Jest warstwą oddzielającą przestrzeń życiową od chemii budowlanej stosowanej w standardowym budownictwie,

 • Tynki gliniane są bardzo trwałe, wytrzymują setki lat,

 • Glina zatrzymuje promieniowanie wysokiej częstotliwości np. telefonii UMTS i GPS,

 • Nie jest elektrostatyczna(kurz nie gromadzi się na jej powierzchni)

 • Potrafi adsorbować szkodliwe substancje z powietrza,

 • Konserwuje drewno i materiały organiczne,

 • Jest absolutnie proekologiczna- pozostawia kilkunastokrotnie niższy ślad węglowy w porównaniu do konwencjonalnych materiałów budowlanych,

 • w 100% podlega recyklingowi(wystarczy dodać wody i nadaje się do ponownego użycia),


I wiele innych pozytywnych właściwości, wszystkie one są poparte badaniami naukowymi(przoduje w nich Uniwersytet w Kassel).
Ponad połowę życia spędzamy w domu, dlatego bardzo ważne jest, żeby był on przyjazny dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Autor: Barbara Jackowska

Opracowanie: ECOSQUAD

Zdjęcia: House in Clay

Wróć do spisu treści