Aby wnętrza nas nie truły - ECOSQUAD Zrównowazone budownctwo LEED BREEAM WELL DGNB

Certyfikaty nie mają przed nami tajemnic!
Przejdź do treści
BAZA WIEDZY


Aby wnętrza nas nie truły czyli co wybierać, aby żyć w zdrowych pomieszczeniach.  

Wnętrza, w których funkcjonujemy często wydają nam się przyjazne, przytulne a przede wszystkim bezpieczne i zdrowe. Tymczasem jednak część stosowanych w naszych domach i biurach materiałów zawiera szkodliwe dla zdrowia substancje, które na co dzień wdychamy. Część z nich nie różni się od tych, które wdychamy paląc papierosy, więc jest to wiadomość która może szokować zwłaszcza osoby unikające zadymionych, ciasnych pomieszczeń. Naukowo udowodniono, że część substancji stosowanych między innymi do produkcji mebli czy wykładzin może przyczyniać się do powstawania raka lub po prostu obniżać nasze samopoczucie.
Propozycją w tym przypadku jest świadomy wybór wyposażenia naszych wnętrz oraz sprawdzenie zawartości trujących substancji w stosowanych przez nas produktach. W zależności od rodzaju materiału możemy spotkać:
-
fenole – w farbach, lakierach, meblach, wykładzinach dywanowych, materiałach izolacyjnych.
-
formaldehyd – substancja znajdująca się np. w meblach sklejkowych, które są w chwili obecnej najszerzej spotykanymi meblami zarówno w biurach jak i naszych domach. Ale występuje on również w wykładzinach, materiałach izolacyjnych czy też farbach. Co ciekawe jest to jeden z składników dymu tytoniowego, co więc daje nam kuriozalny obraz sytuacji, w której palenie w większości pomieszczeń jest zabronione właśnie ze względu na szkodliwy wpływ substancji występujących w dymie tytoniowym.
-
organiczne związki lotne – spotykane również pod nazwą skróconą LZO lub VOC. Są to również substancje trujące, znajdujące się w większości asortymentu z zakresu wyposażenia wnętrz. A wśród nich aceton, benzyna, terpeny… Zwłaszcza te ostatnie służące do nabłyszczania, są jednocześnie składnikiem papierosów.
Pomimo iż zarówno przepisy unijne, jak i Polskie wprowadzają normy dotyczące ograniczenia stosowania tych środków, niestety nie są one w przypadku większości produktów wyeliminowane całkowicie. Za to ich oddziaływanie na człowieka ma miejsce przez cały czas funkcjonowania produktu.
Nie droższe za to zdrowsze.
Najlepszym sposobem na zdrowie pomieszczenia jest zapoznanie się z substancjami zawartymi w stosowanych produktach i wyposażeniu wnętrz. Firmy nie mające nic do ukrycia bez problemu udostępniają informację o zawartości takich substancji w swoich produktach.
Przykładem w tej dziedzinie może być firma Steelcase oferująca meble biurowe nie zawierające szkodliwych substancji. Ważne aby oferowane produkty były przy tym dobrej jakości, a taką właśnie daje nam Steelcase.  Meble cenowo nie odbiegają od cen standardowych mebli biurowych lepszych marek.
Bez problemu znajdziemy również firmy oferujące ekologiczne i zdrowe izolacje termiczne jak
Knauf Insulation, w których nie występują szkodliwe substancje.
Ważne jest jednak aby jeżeli już zaczynamy stosowanie w naszym wnętrzu produktów bez zawartości szkodliwych substancji trzymać się tego pomysłu już do końca, stosując również odpowiedniego rodzaju farby, tynki czy wykładziny.


Autor: Barbara Jackowska
Opracowanie: Ecosquad

Wróć do spisu treści