Ekologiczne i tanie ciepło w naszym domu - ECOSQUAD Zrównowazone budownctwo LEED BREEAM WELL DGNB

Certyfikaty nie mają przed nami tajemnic!
Przejdź do treści
BAZA WIEDZY


Ciepło nie musi być drogie … czyli jak obniżyć koszty ogrzewania.


Coraz wyższe koszty ogrzewania zmuszają nas do szukania alternatywnych źródeł energii i metod ogrzewania naszych domów. Osoby mieszkające w domach jednorodzinnych mogą nawet powiedzieć, że są szczęściarzami, gdyż mają możliwość wyboru sposobu ogrzewania. Niestety takiego wyboru najczęściej nie mają mieszkańcy bloków, w których, zwłaszcza w przypadku starego budownictwa, mimo gorących grzejników jest po prostu zimno.

O komforcie termicznym w naszym domu decyduje wiele czynników. Ważne są zarówno źródła ciepła z jakich korzystamy, jak i zapobieganie jego utracie. Warto więc zorientować się czy przysłowiowo nie „grzejemy świata”.  Nieszczelne okna, zapowietrzone lub zasłonięte grzejniki, brak izolacji termicznej budynku mogą sprawić, że będziemy tracić nawet  20% ciepła.
Istnieje kilka prostych sposobów pozwalających na obniżenie kosztów ogrzewania i klimatyzacji, które w ostatnich latach często są systemami połączonymi.
Jest również kilka nowoczesnych metod, które mogą obniżyć koszty ogrzewania budynku nawet o 80%.  

Ciepło z wnętrza ziemi
Jedną z alternatyw dla tradycyjnego ogrzewania są pompy ciepła. Możemy tutaj wybierać w  kilku rodzajach pomp, jednak każdorazowo powinna ona być dobrana i zamontowana przez rzetelnego wykonawcę.
Rozróżniamy:
gruntowe (solanka/woda, bezpośrednie odparowanie/woda, bezpośrednie odparowanie/bezpośrednie skraplanie),
wodne (woda/woda, woda/powietrze),
powietrzne (powietrze/woda, powietrze/powietrze)

Jak działa pompa ciepła ?
Pompa ciepła to urządzenie, które może nam posłużyć do ogrzewania zarówno pomieszczeń budynku jak i do uzyskania ciepłej wody użytkowej.  Woda przepływająca w przewodach, które przykładowo zainstalujemy jako ogrzewanie podłogowe ( choć nie ma konieczności instalacji ogrzewania podłogowego – są inne alternatywy) oddaje ciepło naszym pomieszczeniom i wraca w obiegu, by ponownie się ogrzać. W przypadku takiego rozwiązania koszt ogrzewania sprowadza się jedynie do zasilania pompy ciepła. Nie są to wysokie koszty w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem. Dużym kosztem natomiast może okazać się natomiast instalacja pompy. Warto jednak zwrócić uwagę, iż jest to inwestycja długofalowa, która zwróci się po kilku latach. Jest opcją szczególnie wartą polecenia ( choć nie tylko ) w przypadku nowo budowanych budynków.  
„System grzewczy to techniczne serce budynku, które nie może nas zawieść.” – mówi Agnieszka Pająk z firmy POL-EKO, dealera Oschnera.
„Instalacja pompy ciepła zapewnia zdrowe i przyjemne ciepło, najwyższy komfort poprzez ogrzewanie ścienne, podłogowe i grzejniki niskotemperaturowe, gwarantując jednocześnie niskie koszty eksploatacji.
Pompy ciepła OCHSNER są w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe, a przy tym całkowicie bez emisyjne i bezpieczne.
Różnorodność dolnych źródeł, mocy oraz możliwości zadowoli nawet najbardziej wymagającego klienta.”
Jak widać pompy ciepła mogą być doskonałym źródłem ciepła dla domów, w których domownicy cenią sobie  wysoki komfort termiczny, a przy tym nie chcą spędzać mnóstwa czasu na pilnowaniu urządzeń grzewczych, zwłaszcza tych starszego typu.

Nie tylko uzyskiwać ale też odzyskiwać.

W przypadkach, kiedy w naszym budynku istnieje taka możliwość, powinniśmy postarać się nie tylko uzyskiwać ale również odzyskiwać ciepło. Często bowiem nie zdajemy sobie sprawy jak dużo ciepła ucieka niewykorzystane, na przykład wraz z użyciem ciepłej wody w naszych domach. A ciepło to może posłużyć do ogrzewania naszych domów i budynków, jeszcze bardziej obniżając koszty ogrzewania.
Jednym z dobrych pomysłów jest zastosowanie central AquaCond firmy Menerga, które pozwalają na odzysk ciepła z zużytej wody. Połączenie wymiennika z pompą ciepła służy efektywnemu odzyskowi ciepła i wymaga zastosowania jedynie 10% energii konwencjonalnego ogrzewania. Dzięki zastosowaniu układu czyszczącego urządzenie pracuje praktycznie bezobsługowo. Instalacje tego typu są jednak przeznaczone do dużych obiektów.

Odzyskowi ciepła służą również rekuperatory. Są to urządzenia które stosuje się w systemach wentylacji. Pozwalają one na odzysk ciepła z powietrza, które jest wywiewane z naszego domu. Łatwo sobie wyobrazić jak dużą stratę ciepła stanowi wypuszczenie ogrzanego już powietrza i nagrzanie ponownie świeżego. Dzięki rekuperatorom możemy odzyskiwać to ciepło, a także zmniejszyć nakłady finansowe na ogrzanie świeżego powietrza, gdyż po przejściu przez rekuperator powietrze wymaga jedynie niewielkiego podgrzania. Dzieje się tak dlatego, że w rekuperatorze poprzez przegrodę spotyka się powietrze świeże i wydmuchiwane. Powietrze wydmuchiwane oddaje znaczną część swojego ciepła do powietrza właśnie wprowadzanego do budynku, a tym samym sprawia że do naszego domu nie wpada bezpośrednio zimne powietrze, które następnie trzeba podgrzać o kilkadziesiąt stopni ( zwłaszcza w zimie), a wystarczy je jedynie dogrzać.

Izolacja przede wszystkim.
Żadne z proponowanych metod nie przyniosą wymiernych efektów bez zastosowania odpowiednich izolacji budynku. Straty ciepła spowodowane złym izolowaniem i mostkami termicznymi powodują znaczne podniesienie kosztów ogrzewania, niezależnie od zastosowanego systemu. Chyba nikt nie chciałby znaleźć się w sytuacji, w której zainwestowane pieniądze nie przyniosą efektu z powodu złej izolacji. Dlatego też nasza izolacja powinna być po pierwsze dobrej jakości, po drugie odpowiedniej grubości. Na nic nie zda nam się oszczędzanie w tym miejscu, gdyż ewentualne „ niedoróbki” szybko odbiją się w pierwszym sezonie grzewczym, z jakim przyjdzie nam się zmierzyć.
„Kupno dobrej jakości izolacji to oszczędność zużycia energii do ogrzewania domu i tak należy to traktować.” – mówi Krzysztof Strupiński z firmy Knauf Insulation. „ W krajach Europy Zachodniej dobre ocieplenie budynku to podstawa w inwestycji, zwłaszcza pod kątem późniejszego ogrzewania obiektu.”  



„Budynek musi być przede wszystkim szczelny i dobrze izolowany.” – mówi prof. Gunter Schlagowski, założyciel Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego. „ Jeżeli budynek nie przejdzie pomyślnie próby szczelności nie może być mowy o tym, że jest to budynek pasywny.  Minimum to 0,6 ACH, ale udaje nam się już uzyskać szczelność na poziomie 0,12 ACH.
Ważne jest też odpowiednie izolowanie budynku. Stosuje się coraz lepsze materiały do izolacji, ale nie ważne czy jest to wełna mineralna, wełna z konopi czy z drewna, musimy zapewnić jak najlepszą izolację.”

Dopłaty do energooszczędnych budynków.
Budownictwo energooszczędne i pasywne zostaje powoli docenione i u nas. Efektem tego są dopłaty do takiego budownictwa sięgające nawet  50 tys. Zł.
Wysokość możliwego do uzyskania dofinansowania uzależniona jest od wskaźnika rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (EUco), obliczanego zgodnie z normą europejską, a także od spełnienia pozostałych warunków określonych w wytycznych NFOŚiGW .




Dopłaty pozwolą na pokrycie kosztów istalacji energooszczędnych, w tym części kosztów pomp ciepła, rekuperatorów, central odzysku ciepła, a także koszty weryfikacji projektu pod kątem zużycia energii.  Dla osób planujących budowę domu w latach 2013 -2018 jest to bardzo dobra wiadomość, gdyż część ich inwestycji w nowoczesne, energooszczędne, a przede wszystkim ekonomiczne budownictwo może pokryć dotacja. Budżet na takie projekty wynosi 300 milionów złotych i może posłużyć jako dofinansowanie do prawie 12 tysięcy inwestycji. Ważną informacją jest, że dotacja pokryje zarówno część kosztów inwestycji jak również część zakupu budynku energooszczędnego u dewelopera. Po spełnieniu wymogów formalnych dotacja zostanie wypłacona w postaci pokrycia części kapitału kredytu zaciągniętego na kupno lub budowę domu. Beneficjentami programu mogą być wyłącznie osoby fizyczne.

Autor: Barbara Jackowska
Opracowanie: EcoSquad


Wróć do spisu treści